تصویر

همکار خوب ، همکار بد

همه در محل‌کار به این‌ ۵ نوع همکار نیاز دارند.

همکار خوب ۱: انسجام‌بخش

انسجام‌بخش‌ها نوعی هستند که در چارچوب شیمی کسب‌وکار موسسه‌ی خدمات مشاوره‌ای و حساب‌رسی دیلویت، توصیف شده‌اند. این موسسه الگوهای شخصیتی را شناسایی می‌کند. انسجام‌بخش‌ها هر موضوعی را در بستری گسترده‌تر درک می‌کنند و می‌توانند آدم‌ها را کنار هم جمع کنند. انسجام‌بخش‌ها اغلب گزارش‌ها و نظرات متفاوت را گردآوری می‌کنند، سپس می‌توانند قبل از آغاز رویکردی جدید آن را با همه درمیان می‌گذارند. آنها عموما می‌خواهند بخشی از گروه باشند، اما بعضی از آنها درون‌گراتر هستند و برای پردازش آن‌چه در اطراف‌شان می‌گذرد به کمی آرامش نیاز دارند. پیوند‌دهنده‌ها دوست دارند ارتباط‌ برقرار کنند و حس هم‌دلی بسیار قوی دارند و به جزییات ظریف توجه می‌کنند. بنابراین به خوبی می‌توانند به شخصیت آدم‌ها پی ببرند و نیازهای‌شان را بفهمند. این شخصی است که برای ساختن و انگیزه بخشیدن به تیم‌تان به او نیاز دارید.

همکار خوب ۲: نوآور

رابین مارکس، عضو هیات مدیره‌ی غیرمنخب سهام‌داران تیم مشاوره و برنامه‌ریزی مرکز خدمات شغلی دانشگاه دلاویر، می‌گوید نوآوران همیشه به دنبال راه‌های جدید برای انجام کارها هستند. او در این مرکز چند نوع از کارمندان کلیدی را که اغلب در محل‌کار خوب عمل می‌کنند، زیر نظر گرفته است. نوآوران کسانی هستند که به وضعیت‌های مختلف از چشم‌اندازی جدید نگاه می‌کنند و به دنبال راه‌هایی برای بهتر کردن و بالا بردن کارآیی آن وضعیت‌ها می‌گردند. این همان شخصی است که برای خودکار کردن کارهای تکراری، یا برطرف کردن مشکل سامانه‌ای که چندان خوب کار نمی‌کند، به او نیاز دارید.

همکار خوب ۳: مدافع

همه‌ی ما به کسی نیاز داریم که هوای ما را داشته‌باشد. مارکس می‌گوید مدافع‌ها از این‌که آشکارا از ایده‌ی خودشان یا ایده‌ی شما حمایت کنند، هیچ ابایی ندارند، و اگر فکر کنند شما به چیزی نیاز دارید و لیاقت آن را دارید اما آن را در اختیار ندارید از شما نیز حمایت می‌کنند. مدافع‌ها به خوبی تشخیص می‌دهند اعضای تیم‌شان برای این که خوب کار کنند و با کار‌شان انس بگیرند، به چه چیزی نیاز دارند. و بعد برای فراهم کردن آن منابع یا شرایط محیطی اقدام می‌کنند. او می‌گوید آنها می‌خواهند کار درست را برای آدم‌هایی که با آنها کار می‌کنند انجام دهند و عموما وقتی کاری که از آنها خواسته شده به رضایت کارمندان یا خدمات مشتری مربوط می‌شود بهترین عملکرد را دارند.

همکار خوب ۴: پل

یکی دیگر از انواع هم‌کاران ارزشمند، پل است، یکی از “واسطه‌”هایی که در کتاب واسطه‌‌گر اقتصاد: چگونه کارگزاران، نماینده‌ها، تاجرها، و دلال‌های روزانه ارزش و سود ایجاد می‌کنند، اثر مارینا کراکووسکی، تصویر شده‌است. پل‌ها کانال اطلاعات و برقراری ارتباط هستند. آنها به دلیل شبکه‌های ارتباطی گوناگون‌شان، در جلب هم‌کاری فوق‌العاده هستند. کراکووسکی می‌گوید لازم نیست پل‌ها مدیران ارشد باشند- آنها می‌توانند در چارت سازمانی هر جایگاهی داشته‌باشند. ولی قابلیت متصل کردن شما به آدم‌ها و اطلاعاتی که نیاز دارید، در همه‌ی آنها مشترک است.

او می‌گوید: “می‌توانید این شخص را به عنوان یک دلال اطلاعات، یک تاجر اطلاعات در نظر بگیرید. اساسا همه‌ی آنها معتقدند فردی هستند که اطلاعات مفید را از جایی که در آن شناخته‌شده است و ارزش زیادی ندارد، می‌گیرند و آن را وارد محیطی می‌کنند که در آن جدید و ارزشمند است”.

همکار خوب ۵: پیش‌گام

به ایده‌های جدید نیاز دارید؟ پس به یک پیش‌گام، نوع دیگری که دیلویت آن را شناسایی کرده‌است، نیاز دارید. این اندیشمندان خلاق خود را با محیط‌ چندگانه خیلی خوب وفق می‌دهند و چشم‌اندازهای مختلف را خیلی خوب می‌بینند. آنها می‌توانند جنبه‌های مختلف یک پروژه یا مشکل را در نظر بگیرند و راه‌های جدیدی برای بهبود دادن یا برطرف کردن آن پیدا کنند. فقط هیچ‌وقت نمی‌توان مطمئن بود یک پیش‌گام به خودش زحمت بدهد و کارها را با جزییات کامل انجام دهد. اما اگر عاشق هیجان در سطح وسیع هستید، آنها می‌توانند دوز زیادی از آن را به کارتان اضافه کنند.

۵ نوع همکار شدیدا آزاردهنده در محل کار

. کسانی که مدام حرف‌های‌تان را قطع می‌کنند

بسیار خوب، اگر هر از گاهی از روی هیجان حرف کسی را قطع بکنیم و شروع به حرف زدن کنیم، عیبی ندارد؛ ولی برخی‌ها دائما یک راست شیرجه می‌روند وسط کلام بقیه! و برای‌شان هم فرقی نمی‌کند، این کار را در جلسه، گپ‌های خودمانی و پشت تلفن مدام تکرار می‌کنند. نه تنها این کار باعث به هم ریختن اعصاب‌تان می‌شود، بلکه چنین همکارانی تاثیر منفی بر قابلیت‌های کاری‌تان می‌گذارند.

راه‌حل

دفعه‌ی بعدی که با چنین همکاری صحبت می‌کنید (چه به صورت گروهی و چه رودررو)، نخستین باری که میان کلام‌تان پرید، عکس‌العملی از خود نشان ندهید.

وقتی بار دیگر این کار را تکرار کرد، خیلی محکم ولی مودبانه بگویید: “لطفا اجازه دهید حرف‌های‌ام تمام شود – بعد از آن خوشحال می‌شوم نظرات‌تان را بشنوم”. و بعد، حرف‌تان را ادامه دهید.

و اگر دقیقا بعد از گفتنِ جمله‌ی بالا، رو به بقیه‌ی افرادِ جمع کنید و به حرف‌های‌تان ادامه دهید، می‌تواند تاثیر بیش‌تری داشته باشد. سپس وقتی حرف‌های‌تان تمام شد، رو به آن شخص کنید و با اشاره به وی نشان دهید می‌تواند حرف‌اش را بزند.

۲. افراد فضول

با وجود این‌که در هفته بیش از ۴۰ ساعت کار در کنار همکاران‌تان باعث ایجاد حس صمیمیت می‌شود، ولی این حق را دارید جزییات محرمانه‌ی زندگی‌تان را – خب -‌ محرمانه برای خودتان نگه دارید.

متاسفانه، افراد فضول نمی‌توانند این حد و مرز را رعایت کنند – و مدام سوال‌های نامربوطی در مورد زندگی عاطفی‌تان، وزن و وضعیت سلامتی‌تان، میزان دستمزد، تصمیم نهایی‌تان برای بچه‌دار شدن و هزار و یک موضوع دیگر می‌پرسند که اصلا علاقه‌ای به بحث کردن در موردشان ندارید.

راه‌حل

اگر دوست ندارید دل چنین افرادی را بشکنید، در مقابل این قبیل فضولی‌ها لبخند بزنید و این چنین پاسخ دهید: “اگر بخواهید این موضوع محرمانه را بدانید، دیگر نباید زنده بمانید.” یا “این فقط مربوط به من و روان‌شناس‌ام می‌شود”.

ولی شاید دفعاتِ بعد نیاز باشد با این نوع همکار یک کمی صریح‌تر باشید؛ مثلا می‌توانید از این جملات استفاده کنید: “حقیقتا دوست ندارم در این مورد چیزی به شما بگویم.” یا “این یک مسئله‌ی کاملا شخصی است. ترجیح می‌دهم در مورد چیز دیگری با شما صحبت کنم…” و بعد از آن، موضوع بحث را عوض کنید.

۵ نوع همکار شدیدا آزاردهنده در محل کار شما

همکار شدیدا آزاردهنده ۳: دلقک کلاس

شوخ‌طبعی در محل کار چیز بسیار خوبی است – مگر این‌که در بهره‌وری‌تان اختلال ایجاد کند. دلقک‌های کلاس دائما مزه‌پراکنی می‌کنند و حتی جک‌های بدی می‌گویند و به نظر می‌رسد هیچ چیزی را جدی نمی‌گیرند و برای‌شان فرقی نمی‌کند شرایط چه‌قدر بحرانی یا دشوار باشد. شاید این رفتارشان در ابتدا سرگرم‌کننده به نظر برسد، ولی پس از مدتی هر چیزی ممکن است اتفاق بیفتد.

راه‌حل

برای سرد کردن حس شوخ‌طبعی بیش از حدشان، به سادگی می‌توانید دیگر جواب‌شان را ندهید. وقتی باز هم مزه‌پراکنی کردند، لبخند مختصری بزنید و مسیر صحبت را به سمت موضوعات جدی و تولیدی بکشانید.

یا وقتی از طریق رایانامه یا گفت‌وگوی برخط (چت) با وی صحبت می‌کنید و باز هم مشغول لودگی شد، به راحتی هیچ توجهی به حرف‌های نامربوط‌اش نکنید و فقط به حرف‌های مربوط به کار پاسخ دهید.

همکار شدیدا آزاردهنده ۴: افرادی که احساس می‌کند مدیر هستند

این قبیل افراد با وجود این‌که از لحاظ سلسله مراتبی، با شما هم‌تراز هستند، ولی مانند مافوق‌تان با شما برخورد می‌کنند. همیشه با دستورات جدید، دخالت‌های بیجا و انتقادهای “سازنده”شان مواجه هستید. آنها با این کارشان نه تنها در سطوح شخصی دچار سرخوردگی‌تان می‌کنند، بلکه اختیارات‌تان را در گروه و حتی در مقابل افراد زیردست‌تان هم تحت تاثیر قرار می‌دهند.

راه‌حل

باید در فضایی کاملا آرام و به شیوه‌ای زیرکانه با ای نوع همکار صحبت کنید. و پیشنهاد می‌کنم این کار را دور از چشمان دیگر همکاران‌تان انجام دهید. مثلا کافی‌شاپِ نزدیک محل کارتان، به عنوان یک محل بی‌طرف و خنثی جای مناسبی است.

وقتی تنها شدید، باید حرف‌های‌تان را این‌گونه آغاز کنید: “کاملا واضح است چه‌قدر به شرکت احساس تعهد می‌کنیم و تمایل دارید با تلاش فوق‌العاده، آن را به موفقیت برسانید. و من این احساس‌تان را واقعا تحسین می‌کنم”. اگر مکالمه‌تان را این‌گونه محترمانه شروع کنید، آن فرد پذیرای حرف‌های‌تان خواهد بود.

سپس، این‌گونه ادامه دهید: “با وجود این، احساس می‌کنم انتقادات سازنده‌تان روی بهره‌وری‌ام تاثیر منفی می‌گذارند و در اهدافی که رییس برای‌ام تعیین کرده است، مداخله می‌کنند”؛ و به همراه آن، یک نمونه‌ی خاص از رفتارهای اخیرش را مثال بزنید. حرف‌های‌تان را با این جمله به پایان برسانید: “با وجود این‌که برای نظرات‌تان ارزش قائل هستم، از شما ممنون می‌شوم اگر اظهارنظرات‌تان را فقط محدود به مسائلی کنید که مستقیما مربوط شما می‌شوند”.

همکار شدیدا آزاردهنده ۵: قلدر

تا الان فکر می‌کردید این قبیل افراد فقط برای دوره‌ی دبیرستان‌تان بودند. ولی متاسفانه، چنین افراد قلدری را می‌توانید تقریبا در هر محل کاری پیدا کنید: کسانی که اظهار نظرهای توهین‌آمیز می‌کنند، مرتبا از کارتان ایراد می‌گیرند، قضاوت‌تان را زیر سوال می‌برند و غیره.

راه‌حل

نحوه‌ی واکنش‌تان باید بستگی به میزان شدت رفتار قلدرانه‌ی آنها داشته باشد. اگر این رفتارها صرفا محدود به اظهارات آزارنده و رایانامه‌های تهاجمی ولی منفعلانه می‌شوند، می‌توانید نادیده‌شان بگیرید یا به آرامی این‌گونه پاسخ دهید: “اصلا این اظهارنظرتان را درک نمی‌کنم.” یا “ترجیح می‌دهم در مورد این مسائل حضورا بحث کنیم زیرا به نظر می‌رسد ایده‌های‌مان مخالف هم هستند”.

با وجود این، اگر این قلدری‌ها به آزارهای زبانی، تهدید، تحقیر یا ارعاب منجر شدند، باید آن را به عنوان شرایط اضطراری محسوب کنید و این مسئله را با مدیر‌تان (و یا در صورت لزوم، با مدیر منابع انسانی شرکت) در میان بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درحال آپلود
سوئیچر رنگ